Multivitaminlerin Faydaları

Bu yazımızda multivitaminlerin faydaları nelerdir konusunu ele alacağız. Daha önceki yazılarımızda belirttiğimiz gibi bizler multivitaminlerin birçok faydasını gördük. Ancak doğru vitamini seçmek ve almak bu piyasa şartlarında zor.

Vücudumuzun, kimyasallarla bilinçli bir şekilde bozulmasaydı, bir çok hastalığa karşı çok daha dirençli olduğunu biliyoruz. Yazılarımızda belirttiğimiz gibi biz hem Vahdet Tobias Turkon’un kitabında bahsettiği karışımları, hem de multivitamin kullanıyoruz. Ve ister inanın ister inanmayın, çok uzun yıllardır hastalık kavramını unuttuk. Hastalanmıyoruz. (Bilgisayar başında çalışmaktan boynumuzun tutulması sorununu saymazsak.)

Sabırsızlıkla gerçeklerin ortaya çıkmasını bekliyoruz ki gerek Amerika’da gerekse Avrupa ülkelerinde çok enteresan gelişmeler olmaya başladı. Önümüzdeki yılların da gerek gıdalar gerek multivitaminler gerekse diğer sağlık konularında enteresan gelişmelere gebe olacağını biliyoruz. Ayrıca çok güvendiğiniz bazı kişilerin de aslında hiç de güvenilmez olduğunu öğreneceğinizi düşünüyoruz.

multivitaminlerin faydaları

Multivitamin Kullanıp Kullanmama Kararı Sizin

Elbette kararı siz vereceksiniz ama sık sık hastalanıyorsanız yada halsizseniz bunun birşeylerin eksikliğinden olması muhtemel. Ve neyin eksik olduğunu anlamak için ne yazık ki detaylı bir kan tahlili gerekiyor. Çünkü bazı maddelerin eksikliği ancak hücre içi düzeyde sonuçları gösterecek tam kan tahlilleriyle anlaşılıyor. Ve bunların yapılması da ne yazık ki pahalı.

Bu arada normal tam kan tahlilinden bahsetmiyorum. Bir madde normal kan tahlilinizde yeterli gözükebilir ama hücre içi düzeyde eksikliğini yaşıyor olabilirsiniz. Tersi de mümkün olabilir. Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu bir madde kan tahlilinizde eksik gözüküyorken hücre içi düzeyde çok fazla olabilir.

İşte o yüzden iyi araştırılmış ve ona göre hazırlanmış bir multivitamin çok faydalı olabilir.

Çok basit bir örnek vereceğim. Ben mesela demir eksikliğinin huysuz bacak sendromu ve üşümek dışında bir zararını görmedim. Ancak fazlalığının özellikle bacaklarda çok ciddi sorun yarattığını gözlemledim. Ve doğru takviyeler kullanılmazsa kalsiyum fazlalığının ve potasyumun nelere sebep olabileceğini de biliyorum. Oysa ne kadar tuhaftır ki çocukluğumuzdan beri kalsiyum da kalsiyum, demir de demir lafıyla büyüdük.

Anladınız siz.

Saygılarımızla,