C vitamini nedir? C vitamini nelerde var?

Özellikle kış aylarında hasta olmamak için hepimizin tükettiği C vitamini, günlük en az 75 – 90 mg arası herkes tarafından tüketilmelidir. Özellikle çocuklar ve hamileler c vitaminini bol tüketmeli ve ihmal etmemelidir. Hasta olanlar ya da vücudunda bir takım yaralar bulunan kişilerin bu miktarın üzerinde C vitamini tüketmesi gerekmektedir.

C Vitamini Nedir?

Vücut direncini yükselten ve bağışıklık sisteminin daha güçlü olmasını sağlayan vitamine C Vitamini denilmektedir. Askorbik asit olarak da adlandırılan C vitamini, ışığa karşı dayanıksız olması sebebi ile suda eriyebilmektedir. C vitamini bulunan sebze ve meyveler genel olarak ekşi olma özelliğine sahiptir.

C Vitamini Nelerde Var?

C vitamini birçok meyve ve sebze de bulunmaktadır. En çok bilinen C vitamini kaynakları ise;

Limon,
Portakal,
Greyfurt,
Kivi,
Çilek,
Patates,
Ispanak,
Domates,
Lahana,
Maydanoz,
Soğan,
Bezelye,
Taze fasulye,
Üzüm,
Brokoli,
Tere,
Roka,
Karnabahar,
Papaya,
Kırmızı dolmalık biber,
Yeşil biber ve
Kurburnu en bilinen C vitamini kaynağına sahip meyve ve sebzelerdir.

C vitamini nelerde bulunur?

C Vitamini Ne İşe Yarar?

C vitaminin çok fazla yararı bulunmaktadır. Özellikle grip, soğuk algınlığı gibi hastalıkların en güzel ilacı C vitamini içeren sebze ve meyvelerdir. Ayrıca C vitamini iskorbüt hastalığını önlemekte, yükse tansiyonu düşürmekte, kanser riskini azaltmakta, yaraların daha hızlı iyileşmesini sağlamakta, ruh haline iyi gelmekte, felç inme gibi rahatsızlıkların riskini azaltma, diyabet tedavisinde, kalp hastalıklarının önlenmesinde, astım semptomlarının en aza inmesinde, dokuların yenilenmesinde kullanılmaktadır. C vitamini yalnızca hasta olunduğunda değil, her zaman düzenli olarak kullanılmalıdır. Beslenme düzeninin içerisine C vitamini içeren sebze ve meyvelerin dahil edilmesi gerekmektedir.

C Vitamini Eksikliği Nasıl Anlaşılır?

c vitamini eksikliği nadir görünen bir rahatsızlıktır. Eğer günlük C vitamini alımı 10 mg altına düşerse ve bu durum birkaç hafta sürerse vitamin eksikliği ortaya çıkmaktadır. C vitamini eksikliklerinde ilk olarak kırgınlık, yorgunluk ve diş etlerinin şişmesi belirtileri görünmektedir. Bu durumlarda kan testi yapılmalı ve eksiklikler tespit edilmelidir. C vitamini eksikliği sonucunda anemi, burun kanaması, diş etlerinde kanama ve şişme, morluklar, cilt altında kanamaya bağlı çürükler, yaraların yavaş iyileşmesi, eklem ağrısı ve eklemlerde şişlik, cilt kuruluğu, metabolizmanın yavaşlaması nedeni ile kilo almak, kil dönmesi, deri kalınlaşması, diş minesinin zayıflaması ve saçlarda güçsüzlük, kuruluk görülmektedir. C vitaminin eksikliği kadar fazlalığı da bazı sorunlara yol açabilmektedir. Böbrek taşı, ciltte alerji ve ishal de C vitaminin gereğinden fazla tüketildiği durumlarda görünmektedir.

C Vitamini Ampulü Nedir?

Cildin temizlenmesi ve yenilenmesi için C vitamini ampuller de kullanılmaktadır. Kırışıklıkların önlenmesi, kollajen dengesinin sağlanması, antioksidan güç formülüne sahip C vitamini ampulleri bulunmaktadır. Bu ampuller günde bir tane kullanılabilmektedir. Ampul kırıldıktan sonra yüz ve boyun bölgesine uygulanabilmektedir. Göz çevresine uygulanması tavsiye edilmemektedir.

C Vitamini Serumu Nedir?

C vitamini serumu günde bir ya da iki kez uygulanabilmektedir. Serumun kullanılmasından önce cildin temiz ve makyajsız olması gerekmektedir. Bu serum ile günlük cilt temizliği yapılabilmektedir. C vitamini serum kolajen üretimi sağlamakta, cildi güneşin zararlı etkilerine karşı korumakta, ciltteki çatlakları tedavi etmekte, cildin daha parlak bir görünüme kavuşmasını sağlamakta, cildi nemlendirmekte, göz çevresine iyi gelmekte, gençleşme etkisi olmakta, cilt iltihaplarını geçirmekte ve sivilce izlerini iyileştirmektedir. Bu nedenle insan sağlığına faydalarının yanı sıra cilde de oldukça faydalı olan C vitaminin düzenli olarak tüketilmesi ve cilde sürülmesi gerekmektedir. C vitaminin ihmal edilmemesi insan sağlığı açısından önemlidir.