E vitamini nedir? Faydaları nelerdir?

Yağda çözünebilen bir vitamin olan E vitamini, bileşik kategorisinde kullanılmaktadır. Bu vitamin önce ince bağırsaklarda emilmekte, daha sonra da besleyici olan maddeyi karaciğere geçirmektedir.

E Vitamini Nedir?

Vücudun normal fonksiyonlarını devam ettirebilmesi için gerekli olan vitaminlerden bir tanesi de E vitaminidir. Yağda eriyen bu vitamin, karaciğerde depolanmaktadır. Güçlü bir antioksidan olan bu vitamin hem toksik hem de serbest radikaller ile savaşabilmektedir. LDL yani kötü kolesterol ile de mücadele etmesi sebebi ile bu vitamin kanser ve benzeri en kötü hastalıklara karşı koruyucu görevini üstlenmektedir.

E vitamini nedir?

E Vitamini Nelerde Bulunur?

E vitamini bir çok besin grubunda bulunmaktadır. Bunlardan bazıları şu besin kaynaklarıdır.

Ay çekirdeği,
Buğday tohumu yağı,
Badem,
Ayçiçek yağı,
Fıstık ezmesi,
Fındık,
Mısır yağı,
Yer fıstığı,
Brokoli,
Kivi,
Soya yağı,
Domates,
Mango,
Ispanak,
Patates,
Yumurta sarısı,
Sardalye,
Ton balığı,
Balık yağı,
Zeytinyağı,
Lahana,
Ispanak,
Hindistan cevizi yağı,
Avokado,
Yeşil yapraklı sebzeler,
Et,
Tavuk,
Balık,
Marul,
Taze fasulye,
Kabak ve
Tahıllarda bulunmaktadır.

E Vitamini Faydaları

E vitamini yağda çözünen bir vitamindir. Emilebilmesi için yağlara ihtiyacı vardır. Çok önemli bir antioksidandır. Çeşitli kanser türlerine karşı vücudu korumaktadır. Kırmızı kan hücrelerinin oluşumuna yardımcı olmaktadır. Kasların yapısı ve fonksiyonu için çok önemlidir. Alzheimer gibi rahatsızlıkların yol açtığı belirtileri en aza indirmektedir. Hücreleri yeniler, kırışıklıkları önler. Yaraların daha hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlar. Cildin yaşlanmasını geciktirir. Saçların parlak, canlı ve sağlıklı bir görünüme kavuşmasını sağlar. Göz hastalıklarına iyi gelmektedir. Tansiyonu ve kan basıncını düşürür. Dolaşım sistemine karşı çok büyük faydaları bulunmaktadır. Hafızayı güçlendirir. Hormonları dengeler. Hamileler için önemli bir vitamindir.

E Vitamini Yağı Nedir?

E vitamini yağı özellikle kozmetik sektöründe çok uzun yıllardır kullanılmaktadır. Aktarlarda ve kozmetikçilerde satılmaktadır. E vitamini yağı cildi nemlendirmekte, ciltteki yaralara iyi gelmekte, kanseri önlemekte, kaşıntıları engellemekte, egzama ve sedef hastalıklarına iyi gelmekte, güneş yanığını önlemekte, tırnakları beslemekte ve güçlendirmektedir.

E Vitamini Eksikliği Nasıl Anlaşılır?

E vitamini eksiklikleri bir takım belirtiler ile ortaya çıkmaktadır. Çabuk hastalanma ve hastalandıktan sonra kolay iyileşememek, denge problemleri yaşamak, kulaklarda çınlama ve uğultu, ciltte hasarlar oluşması ve iyileşmemesi, yorgunluk, halsizlik, kemik ve eklemlerde ağrılar, yemek yeme de bozukluklar, sindirim problemleri, ellerin, dirseklerin ve dizlerin kuruması, gözde net görememe gibi durumlar E vitamini eksikliklerinin belirtileridir.

Saçlar için E Vitaminin Önemi

Bu mucize vitamin saçlar için çok önemlidir. Bu önemli vitamin besin kaynaklarından alınabileceği gibi kozmetikçilerde satılan saç bakım ürünlerinin içerisinde bu vitamin olanlar da tercih edilebilir. E vitamini kan dolaşımını arttırır. Böylece saç kökleri beslenmektedir. Ph seviyesi ve yağ üretimini normalleştirir. Bu da kaşıntı, kepek gibi saç sorunlarını ortadan kaldırır. Saçları nemlendirir. Böylece saç güçlü, parlak ve canlı bir görünüme kavuşur.

Cilt için E Vitaminin Önemi

E vitamininin cilde de çok önemli faydaları bulunmaktadır. Birçok cilt ürününün içerisinde bulunmaktadır. Bu harika vitamin kırışıklıklar ile savaşmaktadır. Böylece yaşlanmayı geciktirir. Kuru cilde sahip olanların ciltleri bu vitamin sayesinde yumuşamaktadır. Ciltteki yara ve çatlak izlerine iyi gelmektedir. Dudaklarda çatlak var ise bu vitamin ile bu çatlaklar önlenir. Deri iltihapları iyileşir. Görüldüğü üzere e vitaminin cilde de çok önemli faydaları bulunmaktadır. Yetişkinler için günde 10 mg, kadınlar için 8 mg ve çocuklar için ise 3 ile 10 mg arasında günlük e vitamini tüketilmesi gerekmektedir.