Multivitamin ne işe yarar?

Aslında önceki yazılarımızda “multivitamin ne işe yarar” sorusunu kısaca yanıtladık. Kötü beslenme tarzı, yetersiz bütçe veya vitaminsiz meyve ve sebzelerden dolayı vücudumuz birçok vitamin ve minerali dışarıdan alamıyor. Bu da savunma mekanizmalarının iyi çalışmamasını ve sık sık hastalanmamızı sağlıyor.

Biraz daha detaylı bir şekilde bahsedecek olursak; iyi bir multivitaminin savunma mekanızmalarını ayakta tutacağını, hastalıklara karşı direnç oluşturacağını söyleyebiliriz.

Ancak geçmişte bahsettiğimiz gibi çok fazla sahtekarlığın döndüğü ilaç sektöründe iyi bir multivitamin bulabilmemiz zor oluyor. Bir çok multivitamin vücudun ihtiyaç duyduğu günlük vitamin ve mineralleri karşılamıyor. Daha önceki yazılarımızda sahte multivitaminler üzerine araştırmaları da paylaştık.

İyi hazırlanmamış bir multivitaminin uzun vadede sağlık sorunlara sebep olacağını da biliyoruz. O yüzden de sitemizde her zaman kullandığımız ve faydasını gördüğümüz vitaminleri paylaşacağız.

Multivitamin ne işe yarar sorusundan önce vitamin ne işe yarar sorusuna cevap verelim. Vitaminler ve mineraller, vücudun düzgün çalışması için gerekli maddelerdir. Vitaminler vücut fonksiyonlarında çoğu zaman hızlandırıcı görevi görür. Kan yapımınız hızlanır, saç dökülmeniz durur veya yavaşlar, vücuda giren yabancı bakteri ve virüslere karşı vücudunuzun savunma mekanizmaları daha iyi çalışır.

Örneğin, E vitamini gibi bazı vitaminler güzellik ve deri üzerinde etkiliyken, B vitaminleri de sinir sisteminiz ve uyku düzeniniz konusunda etkilidir. İşte multivitaminler bu gerekli vitamin ve minerallerin tamamından oluşur. Böylece günde yüz tane ayrı vitamin içmek yerine tamamını bir seferde halledersiniz.

Vücut fonksiyonlarınız iyi çalışır, bu yüzden de daha zinde ve sağlıklı hissedersiniz. Konsantrasyonunuz yükseldiği için işinizde veya okulunuzda daha başarılı olursunuz.

Mesela ben ve arkadaşlarım, yıllardır Vahdet Tobias Turkon’un kitabındaki karışımlarla birlikte multivitamin kullanıyoruz ve gerçekten de çok uzun zamandır hastalanmadık. Burada, kitaptaki diğer ayrıntılara da dikkat ettiğimizi de belirtmem gerekir. Açıkcası hastalanmayı unuttuk.

O yüzden sık sık hastalanıyorsanız yada huzursuzluk yaşıyorsanız, multivitaminler size yardımcı olabilir.